Kiedy powstała warszawska „Legia”? Nigdy.

5 stycznia 2013 § 11 Komentarzy

Rok 2016 będzie ciekawy pod wieloma względami. Początek drugiej kadencji Bronisława Komorowskiego, trzeciej Donalda Tuska, ale nie tylko bo odbędą się też tzw. obchody stulecia Legii Warszawa. Kibice CWKS utrzymują bowiem, że grający na Pepsi Arenie klub powstał w 1916 roku i do tego w Warszawie. A jak było na prawdę?

Tu [link] do audycji pt „Kiedy powstała Legia Warszawa?” z archiwum (czerwiec 2012) Radia Warszawa, gdzie przedstawiciel kibiców CWKS konfrontuje się z historykiem dr Robertem Gawkowskim (autorem m.im. tekstu „Kiedy powstała warszawska Legia”, Mówią wieki, 3/2003 [link]). Poniżej moje streszczenie poszerzone o pewne kwestie i komentarz.

1916 – Maniewicze, dzisiejsza Ukraina (ówczesna Polska pod zaborem Austriackim). Żołnierze Legionów a jednocześnie zawodnicy Cracovii i Wisły Kraków, Czarnych i Pogoni Lwów założyli drużynę piłkarską Komendy Legionów. Rodzaj reprezentacji Wojska Polskiego, którego zalążki wówczas się kształtowały.
1917 – Drużyna przybywa do Warszawy (ówczesny zabór rosyjski/okupacja niemiecka), gdzie podczas trzymiesięcznego pobytu (od końca kwietnia) rozgrywa mecze towarzyskie.
1917 – 1918 – Rozwiązanie Legionów, koniec drużyny sportowej.
1920 – Warszawa. Powstaje Wojskowy Klub Sportowy Warszawa. Nie ma on z galicyjską drużyną legionowa nic wspólnego. Zakładają go inni ludzie, nadają inną nazwę i przyjmują inne godło.
1922 – W sierpniu (druga rocznica Bitwy Warszawskiej i wygranej w wojnie z bolszewikami, a zatem najprawdopodobniej dla uczczenia zwycięstwa i z chęci oddania czci uważanemu za głównego ojca sukcesu Piłsudskiemu) Wojskowy Klub Sportowy Warszawa zmienia nazwę na Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa. W tym czasie nazwę „Legia” przyjmuje wiele wojskowych i robotniczych drużyn, m.in. założony w 1922 roku Klub Sportowy [Legia Poznań], czy [Legia Kraków], ale też kluby z Krosna, Lwowa czy Wielunia.
1938 – Za Wikipedią: „(…) W 1938 większość sekcji drużyny rozwiązano, pozostawiając jedynie trzy: tenisową, pływacką i motorową.” [link]. Zatem klub piłkarski WKS Warszawa, który zmienił w 1922 nazwę na WKS Legia Warszawa przestał istnieć.

1945 – Powstaje Wojskowy Klub Sportowy Ludowego Wojska Polskiego Warszawa.
1945 czerwiec – Zarząd WKS LWP Warszawa wystąpił z pismem do Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej o zgodę na zmianę nazwy  i dodane członu „Legia”, ale zgody nie uzyskał. Odmowa argumentowana była tym, iż obecny klub i ten przedwojenny to dwa RÓŻNE twory, nie mające ze sobą NIC wspólnego, a zmiana taka byłaby uzurpacją.
1949 – Stalinowska reforma sportu i kolejna zmiana nazwy, tym razem na Centralny Wojskowy Klub Sportowy Warszawa i przyjęcie patronatu Ludowego Wojska Polskiego.

Wnioski?

1. Nikt nigdy nie założył w Warszawie klubu o nazwie „Legia”, była ona dwukrotnie dodana do nazw już istniejących klubów.
2. Nawet jeśli przyjąć, że w 1916 powstaje (aby po dwóch latach przestać istnieć) klub o nazwie „Legia” to nie w Warszawie.
3. Założony w 1920 roku WKS „Warszawa” nie był reaktywowanym, legionowym klubem z Maniewicz. Świadczą o tym przyjęte barwy, herb jak i skład osobowy WKS „Warszawa” który z wołyńską „Legią” łączyła (o ile to ma w ogóle w tym przypadku jakieś znaczenie) jedna osoba – Zygmunt Wasserab.
4. 1938 – klub zostaje rozwiązany.
5. 1945  – Powstaje Wojskowy Klub Sportowy Warszawa i nielegalnie zmienia nazwę dodając człon „Legia” w brew decyzji WOZPN i używa jej korzystając z protektoratu LWP.

A zatem… kiedy powstała warszawska „Legia”? Nigdy.

Nikt nigdy nie założył w Warszawie klubu piłkarskiego o nazwie „Legia”. Nazwa „Legia” w Warszawie pojawiła się jako dodany do nazwy już istniejącego klubu człon. Co zatem istnieje? Na pewno powojenny, stalinowski CWKS, który nigdy nie miał prawa do nazwy „Legia” i stulecie obchodzić będzie między 2045 a 2049 rokiem.

***

Należąca do [ITI] „kibicowska” gazeta

cwks

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , ,

§ 11 Responses to Kiedy powstała warszawska „Legia”? Nigdy.

 • wchorazy pisze:

  Znasz te „bzdury” a jednak nie ustosunkowujesz się do nich. Nie trzeba być kibicem Legii by wiedzieć, że wszystkie komentarze w stylu Twojego to po prostu nienawiść (nie interesuje mnie czym motywowana). Poza tym podajesz tu jako wiarygodne źródło Gawkowskiego, kibica Polonii, który non stop stara się słowem „gnębić” Legię? Ehh, to tak jak byś powiedział, że Tusk naprawdę skrytykuje Muchę, ale o Kaczyńskim wypowie się tylko konstruktywnie i nigdy go nie obrazi. Brawo.

 • misiek pisze:

  Że komuś się chce prowadzić taką stronę, w imię czego? Pewno komuś nie wyszo coś w życiu i teraz się odgrywa, nienawiścią, tu akurat do Legii.
  Politowanie

  • 25godzina pisze:

   A może jakiś komentarz do tekstu?

   • Jeronimo pisze:

    Zatem krok po kroku – ta jedna osoba czyli Wasserab ma ogromne znaczenie- to on był pomysłodawcą i organizatorem spotkania założycielskiego KLUBU legionowego w 1916. Drużyna ta została założona w Piotrkowie w 1915 a oficjalnie status KLUBU (nie reprezentacji Legionów) nadano jej właśnie na tym spotkaniu w 1916 r. co do samej nazwy – we wspomnieniach Mielecha znajdziesz stwierdzenie, że zakładali wówczas KLUB Drużyna Sportowa „Legja” (tak tak przez „j” właśnie). Pierwsze notatki w prasie z tą nazwą pochodzą z 1917 r.
    tenże Wasserab w 1920 r. postanowił reaktywować SWÓJ klub. Powstały w 1920 WKS Warszawa był kontynuacją pomysłu z Wołynia. W ciągu nast 2 lat do zespołu dołączyli piłkarze i działacze, którzy tworzyli tę pierwszą Legię. I oficjalnie dodali „Legię” do nazwy + zielony kolor do herbu – po fuzji z Koroną.

    Za Wikipedią: “(…) W 1938 większość sekcji drużyny rozwiązano, pozostawiając jedynie trzy: tenisową, pływacką i motorową.” Czyli KLUB nadal istniał – rozwiązano sekcję piłkarską. Sekcja piłkarska została wydzielona z KLUBU Legia dopiero w kwietniu 1989.

    Legia tak jak większość innych klubów zakończyła działalność w 1939 r.

    duża częsć działaczy i sportowców Legii nie przeżyła II WŚ i Powstania lub zmienili miejsce zamieszkania (sprawy migracji po II WŚ, zwłaszcza w Wawie na skutek Powstania chyba wszyscy znają), mimo to częsć z nich w 45 reaktywowała klub.

    po wojnie był problem bo obok postacii znanych z przedwojnia jak działacze Legii (m.in Karol Rudolf, Mieczysław Muszyński, S. Mielech- jeden z założycieli Legii z 1916 czy skazany na śmierć za sanacyjną przeszłość Eugeniusz Luśniak) i sportowcy m.in piłkarze Józef Ziemian, Edward Drabiński, Henryk Czarnik (nie wspominając o masie sportowców z innych sekcji, którzy takze po IIWŚ reprezentowali Legię) w reaktywowanym klubie zaczeli się pojawiać „czerwoni”. WKS znów oficjalnie jeszcze w 1945 przyjął nazwę Legia (pomimo odgórnego sprzeciwu czerwonych- czego chyba się nie należy wstydzić?- o czym napisałeś). patrząc znów na same nazwiska ja dostrzegam kontynuacje przedwojennych tradycji.
    w 49 – reforma ligi na wzór radziecki. kluby musiały sobie szukać protektorów wśród resortów. Legia została przy wojsku, które oficjalnie przejęo patronat nad klubem. Zmieniono jej nazwę i herb, powołano do życia praktycznie nowy klub „CWKS”, żeby odciąć się od przedwojennych tradycji a na „prezesa” wsadzono czerwoną gnidę. większość ww. działaczy z przedwojenną przeszłością zostało odsunietych od Legii. sytuacja uległa zmianie po 1957r. 2 lipca 57 CWKS przestaje istnieć, stając sięfundamentem dla powołania powtórnie stow sportowe WKS Legia w którym znow mogli występować cywile, a włądze były wybierane a nie odgórnie mianowane. w zebraniu przywracającym klubowi historyczną nazwę wziął udział S. Mielech…

    na szybkości obaliłem większość Twoich podpunktów. nie trzyma się to kupy, a udawadnianie czegoś pod tezę stosując frazy wyrwane z kontekstu to socjotechnika dla ubogich umysłowo.

    • 25godzina pisze:

     >…Drużyna ta została założona w Piotrkowie w 1915 a oficjalnie status KLUBU (nie reprezentacji Legionów) nadano jej właśnie na tym spotkaniu w 1916 r….

     1. Założyli KLUB na Wołyniu z siedzibą gdzie? W Warszawie? Co znaczy nadać „status klubu”?

     >…tenże Wasserab w 1920 r. postanowił reaktywować SWÓJ klub. …

     2. I dlatego NIE NAZWAŁ go „Legija”, nadał inne barwy i herb?

     >…W ciągu nast 2 lat do zespołu dołączyli piłkarze i działacze, którzy tworzyli tę pierwszą Legię. ..

     3. „Pierwszą Legię” tworzyli zawodnicy Cracovii, Wisły, Pogoni Lwów i Czarnych. Czynni zawodnicy tych klubów, więc NIE BYLI zawodnikami innego KLUBU, bo nie mogli, co jest kolejnym dowodem potwierdzającym, ze żaden klub złożony z tych zawodników przed 1918 rokiem NIE ISTNIAŁ.

     >… I oficjalnie dodali “Legię” do nazwy + zielony kolor do herbu – po fuzji z Koroną….

     4. A czemu nie zrobiono tego OD RAZU, przy – jak twierdzisz – reaktywaci – przez Wasseraba „jego klubu”?

     >…Czyli KLUB nadal istniał – rozwiązano sekcję piłkarską…

     5. Tak, czyli drużyny/sekcji/klubu piłkarskiego NIE BYŁO. NIE ISTNIAŁ i te lata nie mogą być wliczane do „metryki” piłkarskiej tzw. Legii a o tym rozmawiamy i „to” będzie w 2016 obchodzić stulecie. Nie sekcja łyżwiarska, prawda?

     Z resztą jakoś w przypadku Polonii Warszawa stosujecie inną miarę, bo likwidację drużyny pierwszoligowej kibice CWKS uważają za likwidację KLUBU, prawda? Przy czym – inaczej niż w przypadku tzw. Legii – piłkarska Polonia Warszawa istnieje nieprzerwanie od co najmniej 1911 roku.

     >…Legia tak jak większość innych klubów zakończyła działalność w 1939 r….

     6. Bzdura, a do tego kolejne lata wliczane do „istnienia”.

     >… mimo to częsć z nich w 45 reaktywowała klub.

     7. Nic nie było reaktywowane, co potwierdza negatywna decyzja WOZPN ws używania nazwy Legia.

     >…pomimo odgórnego sprzeciwu czerwonych- czego chyba się nie należy wstydzić?- o czym napisałeś…

     To nie był żaden „sprzeciw czerwonych” tylko decyzja Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, który po prostu stwierdzał fakt, że drużyna przedwojenna i powojenna to DWA RÓŻNE BYTY, a nazwę Legia CWKS po prostu ukradł, bo mógł bo miał poparcie czerwonych właśnie.

     >…na szybkości obaliłem większość Twoich podpunktów. nie trzyma się to kupy, a udawadnianie czegoś pod tezę stosując frazy wyrwane z kontekstu to socjotechnika dla ubogich umysłowo….

     8. Kupy to się nie trzyma „stuletnia” historia warszawskiego klubu, który tu NIGDY nie powstał.

     • Jeronimo pisze:

      ad 1. Legia przeniosła się do Warszawy w 1917 (po ofensywie brusiłowa) i oficjalnie występowała jako Legia Warszawa od tegoż roku (patrz np Kurier Warszawski 24.VIII 1917)
      ad 3. była to relacja z meczu Legia – Cracovia. w Legii grali oczywiście byli piłkarze min Craxy ale ponieważ akurat byli w wojsku nie mogli grać klubach cywilnych. Dlatego powstawały druzyny pułkowe. Legię założono jako pierwszy KLUB wojskowy, który miał wzorować się właśnie na klubach cywilnych. Czarny pas na koszulkach był przejęty od Czarnych Lwów. Niestety możesz oskarżać pierwszą Legię, że powoływała zawodników do woja żeby się wzmocnić, jak zrobiła to w 1917 r. np Wykręta, Bilora czy Mikosza ale tym samym nie byli oni Czynnymi zawodnikami innych klubów co próbujesz mi wmówić. po odbyciu służby mogli wrócić do swoich poprzednich klubów ale nie musieli. sytuacja podobna do tej z lat 1949-1957 kiedy Legia na potęgę powoływala, za co jest do tej pory znienawidzona przez resztę Polski. chociaż np Mielech bodajże w 1923 wrócil do Warszawy.
      status klubu – barwy, herb, stroje, nazwa, porządek organizacyjny oraz cele. Tym rózni się klub Legja od druzyny pułkowej utworzonej w 1915 w Piotrkowie, którą przekształcona w Legię.
      ad2. – wyrywasz zdarzenia z kontekstu historycznego. był rok 1920, tuż po I WŚ, w trakcie wojny z bolszewią. Nie zbudujesz w takich warunkach mocnego klubu od podstaw, zwłaszcza wojskowego jeśli nie bedziesz wspólpracował z resortem. w zasadzie inne wyjście jest niemożliwe. Wojsko Polskie chciało powołać nowy klub do życia. na zebranie założycielskie przybył min Wasserab, który został członkiem Zarządu WKS Warszawa. Ideą w 1916 nie było stworzenie po prostu „Legii” lecz silnego, pionierskego klubu wojskowego, któremu wymyślono nazwę „Legja”. w 1920 r. idea była ta sama, tyle że klub wielosekcyjny. Dzięki Wasserabowi futbol stał się najważniejszą dyscypliną w WKS (na co psioczyli inni bo sportu wojskowe to hipika, strzelectwo, szermierka itp),do WKS-u przybywali kolejni piłkarze i działacze z lat 1916-1918, a w 1922 r. powrócono oficjalnie do nazwy Legia. Gdyby nie on zapewne Legia nie byłaby Legią, nie miała tak silnej drużyny futbolowej, wlasnego nowoczesnego stadionu itp. Wasserab był mózgiem ale nie był osobą decyzyjną (tzn ministrem) i nie trzymał ręki na kasie. Powstawanie Legii na nowo to był proces – Legia jako Legia została reaktywowana w 1922r.
      Wedlug standardów ‚zachodnich’ to powinna być oficjalna data założenia Legii ponieważ dopiero wtedy uchwalono statut klubu, bazujący na statucie Pogoni Lwów. gdyby podczas zebrania założycielskiego w 1916 spisano statut klubu to byłaby w 100% obiektywna data.

      ad 4 jak pisałem wyżej Legia była klubem wojskowym uzależnionym od kaprysów ministrów i generalicji.

      ad 5 cały klub Legia Warszawa będzie obchodzić stulecie powstania. przyczepiasz się do słowa „istnienie”. możesz wyliczyć dokładnie ile lat dni i godzin przez rózne zawirowania I WŚ, wojny z bolszewią, II WŚ i komuny nie było Legii i wtedy wyznacz arbitralnie date obchodów 100 lecia istnienia. jak już powiedziałem sekcja piłkarska została wydzielona z klubu w 1989.

      inną miarę z dwóch względów- po pierwsze czynnik formalny. sekcja piłkarska KSP jest już również od lat autonomiczna czyli działa sobie a reszta klubu sobie. Dlatego likwidacja Polonii piłkarskeij i rozpoczęcie gry na licencji Dyskobolii oznacza prawny koniec Klubu Piłkarskiego Polonia.
      czynnik ludzki – gdy trzeba walczyć o swoje to ich nie ma. gra na licencji Groclinu- bez sprzeciwu (vide Zawisza czy Śląsk), Oleksy w zarzadzie – cisza. lata 1980-89 na trybunach cisza. Legii się zarzuca że była klubem komunistycznym (tak samo jak każdy inny ówczesny klub, była resortowa) ale kibice od poczatku byli aktywnymi antykomunistami np – 2 mecze z Tbilisi, zamieszki po meczu z Salonikami, wyjazdy na Pomorze (najsłynniejszy bodajże do Śwonoujścia), marsze pod KC, okrzyki szczególnie podczas spotkań z Lechią czy flaga Solidarność w barwach. co antykomunistycznego zrobili poloniści???

      6. bzdura? haha mało jednak wiesz. Piłkarze polskich klubów (wtym Legii) wznowili treningi w kwietniu 1940 r. eks legioniści grali potem w róznych druzynach podczas IIWS minz Woli i Śródmieścia.
      ciekawie byłoby gdyby żołnierze w klubach (zwłaszcza wosjkowych) pykali w piłe, startowali w zawodach pływackich czy szermierczych podczas kampani wrześniowej. chyba mieli inne obowiązki…
      owszem np takie Okęcie w ciągu 5 lat rozegrało 120 spotkań, a KSP miało majstra Wawy.
      sekcja piłkarska Legii została zlikwidowana w 1938r. na mocy zarządzenia ministerstwa z 1937, które miało na celu zakończyć sport wyczynowy w wojsku. do 39 nie udało sięzlikwidować wszystkich sekcji Legii. podczas II WŚ zawodnicy – pięsciarze, kolarze, zapaśnicy czy pływacy trenowali i startowali w zawodach. sport jakoś tam funkcjonował…

      ad7
      pytanie czy orzeczenie WOZPN dotyczyło I WKS Warszawa powstałęgo w kwietniu 45 na bazie 1 zpp czy WKS Legia Warszawa powstałego czerwcu 45? po drugie kto miał prawo do reaktywowania tradycji międzywojennej Legii- ministerstwo do któego klub należał, a które nie zdążyło go zlikwidować, działacze czy może zawodnicy? jak swoje orzeczenie uzasadnił WOZPN? no włąsnie juz w poprzednim poscie udowodniłem Ci że kontunuacja jesli chodzi o sportowców i działaczy była (patrząc jedynie na futbol! a winnych dyscyplinach zawodników, którzy kontynuowali swoje kariery a tym samym tradycje Legii było całe mnóstwo).klub reaktywowany został przez wszystkie 3 wymienione przeze mnie grupy. sprawdz sobie kto wówczas zasiadal w zarządzie Legii, a kto po 49. dopiero CWKS (1949-57) był prawdziwym ulubieńcem komuszków:)

      • 25godzina pisze:

       >ad 1. Legia przeniosła się do Warszawy w 1917…

       1. „Przeniosła” się na trzymiesięczne, gościnne „turnee”. Klub ma MIEJSCE/SIEDZIBĘ, BARWY, HERB, WŁADZE, CZŁONKÓW!

       >ad 3. była to relacja z meczu Legia – Cracovia. w Legii grali oczywiście byli piłkarze min Craxy ale ponieważ akurat byli w wojsku nie mogli grać klubach cywilnych. ..

       2. Nie „byli” a aktualni piłkarze istniejących klubów w dodatku włączonych wraz z ziemiami zabranymi przez zaborców do innych państw, którzy NIE MIELI PRAWA występować jednocześnie w klubach INNYCH PAŃSTW!

       >ad2. – wyrywasz zdarzenia z kontekstu historycznego…

       3. Niczego z kontekstu nie wyrywam. To ty domalowujesz na siłę jakiś „kontekst historyczny” beż żadnych źródłowych podstaw. Posłuchaj audycji do której link podałem we wpisie.

       >ad 4 jak pisałem wyżej Legia była klubem wojskowym uzależnionym od kaprysów ministrów i generalicji.
       4. Którą tworzyli – jak piszesz – żołnierze i niby czemu nie mogli od razu założyć – co jak twierdzisz miało miejsce – klubu z taki barwami i herbem jakimi chcieli?

       >ad 5 cały klub Legia Warszawa będzie obchodzić stulecie powstania. przyczepiasz się do słowa “istnienie”.

       5. To że tak będzie nie mam żadnych wątpliwość, to że nie ma do tego prawa też.

       >….inną miarę z dwóch względów- po pierwsze czynnik formalny. sekcja piłkarska KSP jest już również od lat autonomiczna czyli działa sobie a reszta klubu sobie. Dlatego likwidacja Polonii piłkarskeij i rozpoczęcie gry na licencji Dyskobolii oznacza prawny koniec Klubu Piłkarskiego Polonia.

       6. Nie, nie oznacza, bo KLUB Polonia Warszawa, piłkarski, jako MKS Polonia Warszawa kontynuuje działalność piłkarskiego klubu Polonia Warszawa, a co do Grocilnu…. nawiązał i kontynuuje tradycję Polonii. Ska to znasz, prawda?

       >…Legii się zarzuca że była klubem komunistycznym….

       7. Nie „zarzuca” a stwierdza fakty. Widocznie nie znasz historii swojego klubu, a ja jej uczyć ci e nie będę. Co do „marszy na KC” …. piłka nożna to żerowisko ubeków, esbeków, milicji i wszelkich czerwonych kurew. Bijącym sercem tego środowiska był i jest sowiecki CWKS. Środowisko kibiców CWKS naprane było i jest konfidentami, może dlatego mogli tak sobie pokrzyczeć? Z resztą jakie to ma znaczenie?

       >…co antykomunistycznego zrobili poloniści???

       8. Jako JEDYNY w Polsce i prawdopodobnie w całych demoludach KLUB, który w 1945 ZREZYGNOWAŁ z protektoratu Milicji. Skutkowało to LIKWIDACJA wielu sekcji i innych szykanami z kompletną marginalizacją do końca pierwszej komuny. Druga komuna trochę sytuację Polonii poprawiła, ale tylko trochę.

       > 6. bzdura? haha mało jednak wiesz.

       9. Bzdurą jest to, ze jak twierdzisz większość polskich klubów zakończyła działalność w 1939.

       >ad7
       pytanie czy orzeczenie WOZPN dotyczyło I WKS Warszawa powstałęgo w kwietniu 45 na bazie 1 zpp czy WKS Legia Warszawa powstałego czerwcu 45?

       10. Przecież możesz to sprawdzić, al ena pewno był tak jak jest potrzebne do sklajstwowanej historii sowieckiego CWKS. Ja dwa kluby za mało, to pewnie znajdzie się jakiś trzeci.

       >…po drugie kto miał prawo do reaktywowania tradycji międzywojennej Legii- ministerstwo do któego klub należał, a które nie zdążyło go zlikwidować, działacze czy może zawodnicy?

       11. Powtarzam, przed II Wojną żaden klub Legia w Warszawie nie został założony. Zmiana nazwy nie jest różnoznaczna z powstaniem klubu.

       >….jak swoje orzeczenie uzasadnił WOZPN?

       12. 30 minuta audycji.

       >… juz w poprzednim poscie udowodniłem Ci…

       13. Niczego mi nie udowodniłeś. Klub Legia – o ile powstał w 1916 – to NIE W WARSZAWIE. Zmiana nazwy w okresie międzywojennym NIE OZNACZA ZAŁOŻENIE KLUBU LEGIA. Założony po Wojnie sowiecki CWKS, co potwierdza decyzja WOZPN, nie ma z przedwojenną Legią NIC wspólnego, w tym nie ma prawa używać jego nazwy.

 • chłopak z Łazienkowskiej pisze:

  zapoznaj sie z tym
  http://legionisci.com/publikacja.php?PublikacjaID=7650

  dziewczyny z konwiktorskiej prosimy by w końcu przestały bełkotać ….

Komentarz przed publikacją trafi do moderacji

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Kiedy powstała warszawska „Legia”? Nigdy. at Każdy naród ma własne pojęcie o dobrem i złem, i swoje własne dobro i zło..

meta